📞 +420 705 002 441 ✉️ roman.sticha@biotion.cz
✅ A zde je pokračování článku.
Jaká vyšetření a léčbu očekávat u zimních úrazů?
Pro optimální výsledek s minimem následků je třeba důsledné vyšetření poranění a individuálně upravený plán léčby. Rehabilitace a fyzioterapie přichází po akutní fázi a může značně urychlit celý léčebný proces. Navíc jsem přesvědčen, že spolupráce ortopeda a fyzioterapeuta je nezbytná, abychom předcházeli zhoršení problému nebo opakování úrazu.
Léčba úrazů pohybového aparátu z pohledu ortopeda.
Na urgentním příjmu se setkávám s akutnímu stavy, které často vyžadují bezodkladné řešení. Zlomeniny, vykloubení a těžká vazivová poranění jsou v traumatologii pohybového aparátu denním chlebem. Jako ortoped se však věnuji pacientům i dlouhodobě, a v tom vidím krásu mé práce. Cílem je správně zvolená léčba, sledování vývoje zranění a plán pro zotavení. Chci vás, své pacienty, vrátit zpět do aktivního života, minimalizovat riziko následků a ještě podpořit prevenci opakování problémů.
MUDr. Roman Štícha, Ph.D.
Ortoped s nadšením pro pohyb a zdravý životní styl.
DIAGNOSTIKA
Jaké vyšetření je třeba podstoupit?
Prvním krokem je klinické vyšetření – tedy vyšetření lékařem, který zhodnotí lokální a celkový stav. V této fázi se dostanete buď ke mně do ambulance, nebo se setkáme na urgentním příjmu. Když si pacienta vyšetřím, zjistím základní charakter poranění, jeho rozsah a identifikuji, které struktury mohou být poraněné. Podle toho se pak rozhoduji, jakou další metodu v diagnostice zvolit.
Velmi často (řekl bych skoro vždy) podstoupíte rentgenové vyšetření. Je totiž nutné vyloučit zlomeninu. Rentgen sice přímo nezobrazí vazy, svaly, menisky ani chrupavky, ale dá nám velmi užitečnou informaci o struktuře a postavení kostí a kloubů.
Někdy je nutné doplnit další metody jako např. ultrazvuk (sono), CT nebo magnetickou rezonanci.
TERAPIE
Jak probíhá léčba?
Otázkou je:
Vyžaduje toto poranění operaci?
...pokud ANO
Pokud poranění vyžaduje operaci...
Já nebo jiný ortoped/chirurg Vás budeme informovat o časovém horizontu – jestli operovat hned, nebo odloženě. Rozvaha se odvíjí od závažnosti a charakteru zranění a dalších faktorů. Je důležitý stav kožního krytu (např. při odřenině nebo ráně v blízkosti operovaného místa by hrozila infekce, a tak se někdy čeká na zahojení). Také se zhodnotí otok, někdy se nechá poraněné místo zklidnit, aby otok opadl. Samozřejmě je důležitý i celkový stav pacienta....pokud NE
Pokud poranění NEvyžaduje operaci...
Postupuje se tzv. „konzervativně“ (= neoperačně). Další rozvaha je v podstatě o tom, jak nejlépe nastavit léčebný režim, aby se tělo dokázalo zregenerovat. Někdy volíme dočasné znehybnění nebo odlehčení poraněné části těla, jindy začínáme časnou rehabilitaci. Léčbu je nutné vždy individuálně upravit. Pokud to úraz vyžaduje, tak se např. dělají i kontrolní rentgenové snímky apod. (např. kontrola postavení zlomeniny v sádrové fixaci).
Je nutné zdůraznit, že není vše černobílé, některé případy jsou hraniční a lze postupovat oběma způsoby – operačně i neoperačně. Vždy hrají roli i další faktory (stav pacienta, jeho věk, další onemocnění nebo rizikové faktory, také je důležitá schopnost spolupracovat a dodržovat léčebný režim). Velmi důležitý je i názor a přání pacienta, který má právo se rozhodnout, jestli přijme navrhovaný postup. Lékařův úkol je poskytnout informace a zodpovědět případné dotazy, aby se pacient mohl rozhodnout.
Pohybový režim a zvážení fixace
Způsob léčby se odvíjí od závažnosti a typu poranění. Většinou se rozhodujeme, jestli úraz vyžaduje znehybnění (fixaci) a omezení pohybového režimu.
Buďte v klidu
Součástí doporučení, které dostanete v ambulanci bývá klidový (šetřící) režim. Pacienti, kteří nedopřejí poraněné končetině klid a zatěžují dále běžným způsobem se nezřídka dostavují do ambulance. Zhoršení bolesti je v takovém „zanedbaném“ případě očekáváné, a proto pacient obdrží více či méně důrazné doporučení.
Lokální léčba
V akutní fázi se často používá chlazení poraněné oblasti. Někdy v lékařské zprávě máte uvedeno „ledovat“, ale to nerad píšu do svých zpráv. Už jsem viděl nejednoho pacienta s omrzlinou.
Například na zhmožděninu / naraženinu lze zkusit aplikovat gely a masti s obsahem nesteroidních protizánětlivých látek (např. diclofenac). Samozřejmě je neaplikujeme na místo s poškozenou kůží (odřeniny, popáleniny, tržné rány apod.)
Diagnostika i léčba patří do rukou odborníků. Tato stránka poskytuje obecné informace. Vždy se se svým zdravotním problémem poraďte s lékařem. Pokud se obtíže zhorší nebo špatně tolerujete nastavenou léčbu, pak se dostavte na dřívější kontrolu či konzultaci.
A co když je třeba operace?
Operační léčba může být různého rozsahu. Může se jednat o miniinvazivní operaci (např. artroskopie), ale v některých případech se dělají i náhrady poraněnách kloubů (např. endoprotéza kyčle).
Zde uvádím typické příklady, ale samozřejmě metod a druhů operací existuje mnohem více.
1) Spojení zlomených kostí se provádí pomocí kovových materiálů (tzv. osteosyntéza) – používáme zejm. dlahy, šrouby, dráty nebo hřeby. Zní to možná hrubě, ale často se daří zlomeninu napravit velmi elegantním řešením. U otevřených zlomenin se někdy musí volit tzv. zevní fixátor a často se používají antibiotika, která mají zabránit infekci.
2) Artroskopie je miniinvazivní operační metoda, při které pronikáme do poraněného kloubu skrze malé řezy v kůži a zavádíme malou kameru a různé další nástroje. Tímto způsobem se dá přesně určit rozsah poranění a následně i léčit řadu zranění – např. poranění menisků a zkřížených vazů.
3) Náhrada kloubu (endoprotéza) je významná v léčbě závažných poranění, při kterých nelze použít méně invazivní řešení. Například zlomenina krčku stehenní kosti je provázena poškozením cév vyživujících hlavici kloubu, což způsobí odumření (nekrózu) kosti. U pacientů s tímto poraněním tak většinou volíme implantování endoprotézy, která zajistí výborný výsledek (pacienti mohou výhledově chodit a věnovat se řadě aktivit téměř bez omezení, pokud se dodrží určité zásady).
Reference našich klientů
Google reference:
Reference z webu „Návštěva lékaře“ a „Známý lékař“:
Pro brzké vyšetření a konzultace se objednejte pomocí tohoto formuláře:
Jak to funguje? Vyberete službu, vyplníte formulář a provedete platbu. Do 24 hodin od zaplacení Vás zkontaktujeme k domluvení termínu. 📆
A) ORTOPEDIE
Jestliže jste utrpěli úraz, řešíte jeho následky nebo potřebujete konzultaci, zvolte ortopedické vyšetření.
B) REHABILIZACE – FYZIOTERAPIE
Pokud se potřebujete zotavit po úraze nebo potřebujete rehabilitaci, pak zvolte fyzioterapii.
Můžete si vybrat z různě velkých balíčků. Pro lehké poranění nebo problémy většinou postačí 3 hodiny, ale pokud máte vážnější nebo dlouhodobější problémy, vyplatí se Vám zainvestovat do balíčku 5 h nebo 10+1 zdarma. Cena za 60 minut klesá, pokud koupíte větší balíček.