Jak probíhá artroskopie? K čemu je dobrá?

Artroskopie je minimálně invazivní chirurgický zákrok, který se používá k diagnostice a léčbě kloubních problémů. Zahrnuje použití malé kamery zvané artroskop, která se zavádí do kloubu malým řezem. Artroskop umožňuje operatérovi vidět dovnitř kloubu a posoudit rozsah poškození nebo zranění.

Během zákroku mohou být provedeny další malé řezy, které umožní zavedení malých chirurgických nástrojů. Tyto nástroje se používají k odstranění poškozené tkáně nebo k opravě poraněných struktur v kloubu.

Jaké klouby se operují artroskopicky? Jaké jsou výhody artroskopie?

Artroskopická operace se běžně používá k léčbě kolenních, ramenních, kyčelních, hlezenních, loketních a zápěstních kloubů. Často se jí dává přednost před tradiční otevřenou operací, protože je méně invazivní, způsobuje méně bolesti a jizvení a obvykle vede k rychlejšímu zotavení pacienta.

Po operaci se pacientům zpravidla doporučuje, aby po určitou dobu odpočívali a vyhýbali se namáhavým aktivitám. Může být také doporučena rehabilitace s fyzioterapií, která pomůže zlepšit rozsah pohybu a sílu v postiženém kloubu.

Jaké problémy a poruchy dokáže řešit artroskopie?

Mezi specifické stavy, které lze léčit artroskopicky, patří:

  • Přetržené vazy a šlachy: artroskopie může být použita k opravě nebo rekonstrukci přetržených vazů a šlach v koleni, rameni, kotníku, lokti a zápěstí.
  • Trhliny menisků: Trhliny menisků jsou častým zraněním kolene, které lze opravit nebo odstranit pomocí artroskopické operace.
  • Poškození chrupavky: lze odstranit uvolněnou nebo poškozenou chrupavku v koleni, rameni a kotníku.
  • Kostní ostruhy a výrůstky: mohou způsobovat bolest a nepohodlí v kloubu. Artroskopickou operací je lze odstranit např. z kolena, ramene a kotníku.
  • Zánět kloubu: tento typ výkonu může být použit i k odstranění zanícené tkáně z kloubu, což může přispět k vyléčení, zmírnit bolest a zlepšit funkci kloubu.
  • Roztržení rotátorové manžety: tato operace může být použita k opravě trhlin v rotátorové manžetě (skupině svalů a šlach, které obklopují ramenní kloub).
  • Trhliny labra: Labrum je prstenec chrupavky, který obklopuje kyčelní a ramenní kloub. Trhliny v labru lze opravit pomocí artroskopické operace.

Je pro Vás artroskopie vhodná?

Celkově lze říci, že artroskopická operace je všestranný zákrok, který lze použít k léčbě široké škály kloubních problémů. Konkrétní léčebný postup však závisí na konkrétním pacientovi a povaze jeho onemocnění.

Artroskopie je bezpečným a účinným řešením kloubních problémů a mnoha pacientům pomohla vrátit se ke každodenním aktivitám s menší bolestí a lepší funkcí kloubu.

Přihlaste se k odebírání novinek.

Dostávejte zajímavosti, články a přístup ke speciálním akcím.